Satış otomatları son zamanların en popüler girişimcilik faaliyetleri gösteren bir iş kolu haline geldi. Ek gelir sağlamak isteyen veya tam zamanlı iş olarak yapmak isteyen girişimciler satış otomatlarının işletmeciliği nasıl yapılır? Sorusuna yanıt arıyor. Bizlerde sektörde edindiğimiz tecrübeleri sizlere aktarmak adına blog yazımızda yer vermek istedik. 

Satış Otomatları Nelerdir?

Satış  otomatları 7/24 hizmet esasına dayalı sürekli olarak işlem yapabilen makinalardır. Otomat makinalarının ihtiyaçlara uygun olarak farklı çeşitleri vardır. Bunlar; Sıcak içecek otomatları, soğuk içecek otomatları ve snack dediğimiz yiyecek otomatlarıdır. Bu otomatlar kullanım alanına ve isteklere uygun olarak seçilir. Çalışma türleri farklı olduğu için bazı kriterler göz önüne alınarak bir seçim yapılmalıdır. Örnek verecek olursak; spor salonunda yalnızda kahve otomatı işletmek eksik bir hizmet olur. Çünkü burada çoğunlukla soğuk içeceklere ihtiyaç duyulur. 

Satış Otomatları Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Lokasyon Seçimi
  • Otomat ve Ürünlerin Doğru Seçimi
  • Teknik Destek ve Bakım

Satış otomatları işletmeciliğinde bu maddeleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz. 

Sisteminizi kurduğunuz ve bütçenize uygun otomatları satın alarak otomat işletmesine başladınız. Burada kazanç miktarınız yaptığınız anlaşmalara göre farklılık gösterir. Yer kiralama, ciro yüzde paylaşımı gibi aylık veya yıllık gibi belirli periyotlarda sayım usulü ile de gelir elde edebilirsiniz. 

Kazancınızı etkileyen en önemli etken otomatın konumu ve doğru ürünlerin seçilmesidir. Farklı fikirler ve ihtiyaçların belirlenmesi ile satışlarınızı daha fazla arttırabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz örnek nezdinde ilerlersek; Spor salonunda işlettiğiniz bir otomat makinasında salon üyeleri için soğuk içeceklerin yanı sıra havlu, su matarası, kulaklık, şarj aleti, eldiven, spor çanta gibi spor esnasında gerekli olan araçların da satışını yapabilirsiniz.

Otomat kaç para kazandırır? Diyecek olursanız bu tamamen sizin kurulum yaptığınız otomat sayısına ve lokasyonlara göre değişiklik gösterir. Otomat filo oluşturma ve aklınıza takılan tüm sorular için BK Otomat olarak sizlere destek sağlamaktayız. Bizlere 0(212) 294 92 94 sabit hattımızdan veya 0 (544) 417 88 66 Whatsapp hattımızda ulaşabilirsiniz.